Thermal Cyclers
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (114)
- (9)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (10)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (7)
- (25)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (61)
- (29)
- (1)
- (27)
- (4)
- (1)
- (34)
- (17)
- (3)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, desktop
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Thermal Cycler, 384-well
The Applied Biosystems VeritiPro Thermal Cycler delivers proven reliability with advanced temperature control technology and connectivity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 384-well Isothermal Block |
| Capacity | 384-well |
| Voltage | 100/240 V |
| Dimensions | 18.3 x 9.6 x 8.5 in. (46.5 x 24.5 x 21.7 cm) |
| No. of Programs | >1000 |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Max. Ramp Rate | 5°C/sec. |
| Weight | 26.5 lb. (12 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems QuantStudio 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, TaqMan™ Array Card, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems QuantStudio 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ Veriti™ Thermal Cycler, 96-well Fast
The Applied Biosystems Veriti Thermal Cycler delivers the proven reliability of Applied Biosystems instruments. With the added control of VeriFlex technology, you have six independent temperature blocks that provide precise control over your PCR optimization. The Veriti 96-Well Fast Thermal Cycler is equipped with a Fast 0.1-mL block configuration.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 96-well, 6-Zone VeriFlex Block |
| Reaction Volume Range | 10 to 30 μL |
| Memory | USB and On-board |
| Dimensions | 19.1 x 9.3 x 9.6 in. (48.5 x 23.7 x 24.5 cm) |
| Max. Ramp Rate | 5°C/sec. (Block), 4.25°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 25 lb. (11.4 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Sample Ramp Rate | ±4.25°C/sec. |
| Format | 0.1 mL Tubes, 96-well Plate |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96-well, 0.1 mL Tubes |
| For Use With (Equipment) | Veriti™ Thermal Cycler |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 99.9°C |
| Peak Block Ramp Rate | 5.0°C/sec. |
| Product Line | Veriti |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL
QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System is designed for users who need an affordable, easy-to-use real-time PCR system that doesn't compromise performance and quality.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 2 x 384-well
ProFlex™ PCR Systems are the latest in our line of Applied Biosystems™ thermal cyclers, providing the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems instruments.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 2 x 384-well Isothermal Blocks |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Max. Ramp Rate | 3°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 45 lb. (20.4 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 768 x 20 μL Tubes, 2 x 384-well Plate |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Product Line | ProFlex |
Applied Biosystems™ QuantStudio 5 package
With built-in security features, locked workflows, user account management and options for Web browser-based or desktop analysis, the QuantStudio 5 Real-Time PCR System helps connect you to your data more easily than ever before and offers uncompromising performance and quality.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Pre-Calibrated Dyes | FAM/SYBR Green, VIC/JOE/HEX/TET, ABY/NED/TAMRA/Cy™3, JUN, ROX/ Texas Red, Mustang Purple, Cy™ 5/LIZ™, Cy™ 5.5 |
|---|---|
| Thermal Uniformity | 0.4°C |
| Height (Metric) | 40 cm |
| Description | QuantStudio 5 |
| Display Type | Touchscreen |
| Depth (Metric) | 50 cm |
| Excitation | Bright White LED |
| Thermal Accuracy | 0.25°C |
| Width (Metric) | 27 cm |
| Thermal Range | 4°C to 99.9°C |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System + Plastics Package, 2x384-well, EnduraPlates
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System + Plastics Package with EnduraPlates combines reliability and performance with flexible configuration and control features that adapts to your research needs.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
7500 Fast Food Safety Real-Time PCR System, laptop
Detect nucleic acid sequences with real-time amplification and a five-color fluorescence detection system food protection testing needs.
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Dx Thermal Cycler, 96 well, IQ-OQ
The Applied Biosystems VeritiPro Dx Thermal Cycler is a next-generation end-point thermal cycler designed to amplify nucleic acids using the polymerase chain reaction (PCR). The VeritiPro Dx Thermal Cycler is both US-IVD and CE-IVD, IVDR compliant.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Axygen™ MaxyGene™ II Thermal Cycler
Makes method optimization affordable and provides consistent, reliable results
Eppendorf™ Mastercycler™ Nexus X2 Thermal Cyclers
Provide simple, flexible programming with choice of gradient or nongradient blocks
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz 700 W |
|---|
Eppendorf™ Mastercycler X50l Thermal Cycler
Eppendorf™ Mastercycler X50 thermal cycler is the elegant synthesis of speed, flexibility and PCR optimization for research PCR applications and standardization for routine PCR applications. A new highly intuitive touch screen concept puts all of those benefits at your fingertips.